Anmeldelse: Ewan McGregor og Ethan Hawke spiller på alle tangenter i ’Raymond & Ray’

Raymond & Ray anmeldelse
Ewen McGregor og Ethan Hawke som brødeparret Raymond og Ray i Apple TV+-filmen af samme navn /Foto: Apple TV+

Dramakomediefilm om to halvbrødre, der skal begrave deres far, byder på flere gode absurde øjeblikke og karismatiske personer.

Et dødsfald i familien har det med at vende op og ned på alting.

For Raymond (Ewan McGregor) og Ray (Ethan Hawke) betyder deres fars død, at gamle minder bliver bragt til overfladen igen.

For faderen var bestemt ikke til stede. Tværtimod var en han konstant på jagt efter noget bedre. Hvad end det drejede sig om en ny dame, ny familie eller ny religion, så var han altid på udkig efter en opgradering.

En ting som halvbrødrene har været klar over igennem hele deres liv. Både når han var der til at minde dem om det, men også da han var skredet videre til det næste eventyr. Nu hvor han er væk, er der ikke længere mulighed for at få sagt alle de ting, som de gerne ville sige eller stille de spørgsmål, som de ville. Så hvordan fanden håndterer begravelsen for et menneske, man på en og samme tid hader og elsker?

Gravalvorlig sjov

Apple TV+-filmen Raymond & Ray behandler sit alvorlig emne med sund underspillet humor. Små bemærkninger af den kaliber som kun søskende kan sende afsted mod hinanden og absurde situationer, er med til at holde stemingen i halvlette ende.

Det er nærmest umuligt ikke at trække på smilebåndet, når to af farens andre børn laver en impromptu akrobat-optræden på kirkegården, hvor de er i gang med at grave hans grav. Den erfarne instruktør og manuskriptforfatter Rodrigo Garcia må have hygget sig, da han skrev den scene til filmen.

Garcia vælger klogelig nok ikke at gabe over mere end filmen kan rumme. Faktisk føles Raymond & Ray langt hen ad vejen som et teaterstykke. Personerne italesætter deres problemer og indre følelser igennem lange monologer eller diskussion med andre. Og det er heller ikke fordi, handlingen foregår i store ekstravagante omgivelse. Det er små intime områder, oftest kun med (maksimalt) en håndfuld mennesker.

Daddy issues for viderekomne

Filmens helt store salgspunkt er duoen Ewan McGregor og Ethan Hawke. Begge skuespillere har alenlange CV’er med en perlerække af glansrolller, så der er naturligvis et vis forventningspres for at de levere. Det gør de så sandelig også.

Med tilpas afdæmpethed fremstår Raymond og Ray som et par almindelige gutter. Hvis vi lige ser bort fra deres far, der må have haft det som mission at udnytte livet til dets ypperste. Også uanfægtet af, hvilke konsekvenser, det måtte have for hans børn.

At det problematiske forhold stadig påvirker de midaldrende mænd, står klart, da møder flere fra farens sidste tid. En af de seneste ekser Lucia (Maribel Verdú) er muligvis legemliggørelsen af en Red Bull, ren energi hele tiden. Måske er derfor Raymond ikke kan få hende ud af hovedet, selvom hun teknisk set er hans stedmor – eller tidligere, for at være helt eksakt – og mor til hans halvbror på ti år.

Og da Ray fatter interesse for en anden eks Kiera (Sophie Okonedo), er det på sin vis helt i farens ånd. Men medmindre de får bearbejdet deres uforløste omkring faren, kommer de ikke videre.

Sin helt egen melodi

Og det er ikke nemt, når man er blevet behandlet som lort af den person, der ellers burde være den, som sørgede for, at der ikke skete dårlige ting. Derfor er det desto mere frustrerende og uforstående for Raymond og Ray, når de hører folk taler om deres far. For det er millevidt fra den små-racistiske klaphat, som bare havde fucket dem over, bogstavelig talt.

I den forstand er det svært ikke at trække paralleller til Frank Oz’ fremragende film Death at a Funeral eller Stor opstandelse på dansk. Den handler om også om en familiefars død og dertilhørende bisættelse, men der er den absurde humor skruet op til max og lidt over. Og det er måske der anken mod Raymond & Ray ligger, den tør ikke helt nok.

For det er en god film, men som også er meget afhængig af sine to meget karismatiske hovedrolleindehavere. Det er pudsigt, hvordan Jeff Beals underlægningsmusik ligger i den jazzede ende, mens filmen til tider føles med stringent og efter bogen. Uforudsigelighed er ingen steder at finde, til trods for, at Garcia prøver at chokere med nogle af farens gerninger. De kommer dog ikke som en overraskelse.

Men man kan ikke tage fra Raymond & Ray, at den er umanerligt godt og uforpligtende selskab, så længe man ser den.

Fakta om ’Raymond & Ray’:
Instruktør: Rodrigo Garcia
Manuskriptforfatter: Rodrigo Garcia
Medvirkende: Ewan McGregor, Ethan Hawke, Maribel Verdú, Sophie Okonedo mfl.
Land: USA, Mexico
Produktionsår: 2022
Dansk premieredato: 21. oktober 2022
Dansk streamingtjeneste: Apple TV+

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: ’Catherine Called Bird’ charmerer og kildrer lattermusklerne

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: ’Werewolf By Night’ er noget af det bedste, Marvel har lavet i årevis

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: Netflix-filmen ’Athena’ er arvtager til den franske klassiker ‘La Haine’

Total
8
Shares

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

You May Also Like