Anmeldelse: ‘Sommerdrømme’ får dig til at glæde dig til sommer, strand og varme

Foto: Sommerdrømme/Simon Grossert Linnemann/TV 2

Sommerdrømme på TV 2 Play er en letvægtsudgave af Nybyggerne.

Fire par (to bedste venner, en far og en datter, tvillingpar og et ægtepar) kæmper om muligheden for at vinde det helt perfekte sommerhus … De skal bare lige bygge det først.

Konceptet er ret lig moderprogrammet, Nybyggerne, men i en mere overskuelig skala. Her møder vi fire par, der alle får 310.000 kroner til at skabe deres drømmesommerhus ud af en tom skal, opført lige ved Marienlyst strand.

LÆS OGSÅ: God underholdning: 5 udsendelser der får smilet frem

De skal i hvert afsnit bygge et nyt rum i huset og bliver bedømt af bygningssnedker Jacob Carlsson og mediechef Camilla Kjems, hvor de får en chance for at vinde adgang til en byg-selv-slikbutik, hvor deltagerne må ”blande” for 10.000 kroner.

Et hyggeprogram

Ind imellem byggeriet er der specielle konkurrencer med præmier, og værten for det hele er Pelle Emil Rex Hebsgaard. Hovedpræmien er det sommerhus, de har fået bygget helt specielt til dem, til 2 millioner (!) kroner.

Det er i og for sig et hyggeprogram a la Nybyggerne, dog med lidt mindre på spil og lidt mere grin og løssluppenhed. Det kan være, fordi det foregår midt i et hyggeligt skovområde med en strand bagved, eller fordi det er solskin og smil hele vejen rundt, men den røde tråd er sommerhygge. Og gør-det-selv, selvfølgelig.

LÆS OGSÅ: Du må godt: 5 reality-programmer du vil elske

Det viser sig, at det faktisk ikke er helt let at bygge en køjeseng selv, få et funktionelt toilet og bad, når man aldrig har prøvet at bygge et før, og derudover at overholde budgettet, når man kommer til at bruge 5.000 kroner på mursten.

Dynamik og samarbejde

De fire par er vidt forskellige i deres stil og udtryk. Makkerparret, der består af de to unge gutter, Asger og Mathias, vil gerne have en ordentlig mandehytte og aner ikke en døjt om hverken byg-selv eller indretning. De er til gengæld vildt optimistiske.

Tvillingerne Maja og Lone vil gerne have et sommerhus, de begge to kan bruge og se sig selv i, og går op i loppefund, naturlige materialer – og samtidigt gøre det meget familievenligt, så der også er plads til børn og voksne.

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: Ingen kan være alene i vildmarken uden dårlig ånde, fuldmåneceremonier og drømme om ædeflip

Lambang og Kaspar forsøger at omfavne forskellene i deres kultur – Lambang med det eksotiske Indonesiske, og det minimalistiske danske – og bringe begge dele sammen til et sammenhængende hjem, hvor der er plads til dem og deres tvillinger.

Ole og Anne er far og datter-makkerparet, der gerne vil have klimabevidsthed i højsædet, så der er masser af genbrug og plads til mange generationer fremadrettet.

Superdejlig dynamik

Det er egentligt lidt hyggeligt at få lov at se, hvordan så forskellige mennesker ender med at hjælpe hinanden på kryds og tværs, mens de også hepper højt på hinanden, når rummene bedømmes. Der er en superdejlig dynamik mellem alle fire par på kryds og tværs samt i deres lille, private rum.

Specielt ægteparret Lambang og Kaspar skinner superstærkt og blev ret hurtigt et par, jeg heppede på fra afsnit til afsnit.

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: Nyt underholdningsshow er en klods om benet i bedste sendetid

De har en helt vildt god dynamik og gør det underholdende at se dem kæmpe med fliser, budget og smarte løsninger, der giver mere plads … Samtidigt med at Kaspar forsøger at begrænse Lambangs meget excentriske smag, der kører lidt efter more is more is more-konceptet.

Gode intentioner i akavet indpakning

Med alt det sagt, så må jeg også indrømme, at det hurtigt kan blive sådan lidt … akavet. Det er til tider decideret akavet på et niveau, hvor jeg får lyst til at lukke øjnene og slukke for lyden – specielt under bedømmelserne af rummene, hvor værten, Pelle, forsøger så ihærdigt at få en ”sjov” samtale op at køre med deltagerne, at det bliver anspændt.

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: DR-eksperiment er bare et dårligt trekantsdrama

Programmet har nogle af de mest akavede interaktioner, jeg har set. Det er til tider næsten svært at tro, at parrene kender hinanden på forhånd, fordi visse samtaler er så opstillede, at det bliver en smule uncanny Valley.

De skæve interaktioner er desværre ikke noget, jeg kunne ignorere eller overse, og det blev for det meste bare irriterende for mig, at de fleste samtaler ikke flyder organisk.

En fryd at følge med

Det er dog stadig en fornøjelse at se programmet. Man bliver godt underholdt, og jeg elsker personligt, at følge med i udviklingen af deres evner. Det er også altid interessant at se de forskellige indretningsstile virkelig udfolde sig fra det første afsnit til det sidste. Især drengene, der i første afsnit absolut ikke har den ringeste idé om, hvad indretning eller pynt er, får udviklet en reel stil – og det er en fryd at følge med i!

Jeg må også være ærlig og sige, at jeg simpelthen grinte, når Lambang og Kaspar endte i bland selv-skuret, fordi Lambang er overstadig og som et barn i en slikbutik. Det er så dejligt at se to mennesker, der virkelig bare nyder hinanden og stedet – og Lambang er inkarnationen af glæde.

Det er også en smart tanke, at beboerne omkring sommerhusene er en del af bedømmelsen til finalen. Det er faktisk et af de vigtigste punkter for programmet, at parrene får bygget et sommerhus, der passer ind i området og stemningen, hvor de befinder sig. Det tillader et lidt mere personligt aspekt på hele voteringsprocessen, og det giver også plads til, at man som seer kan deltage lidt – om end det er på behørig afstand.

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: ‘Yahya – den fødte digter’ giver os mere end bare overskrifter

Alt i alt er Sommerdrømme virkelig et underholdende og hyggeligt program. Det retter sig nok mest mod fans af Nybyggerne eller generelt folk, der nyder TV om indretning og bolig.
Det er egentligt bare helt og holdent rart at se programmet midt i regnvejret og glæde sig til sommer, strand og varme.

Det er – som titlen siger – en drøm om sommer.

Fakta om ‘Sommerdrømme’

Medvirkende: Jacob Carlsson, Camilla Kjems, Pelle Emil Rex Hebsgaard m.fl.
Premieredato: 7. april 2021
Afsnit: 8
Sæsoner: 2
Streamingtjeneste: TV 2 Play

LÆS OGSÅ: Teaser til ny sæson af Klovn

LÆS OGSÅ: Anmeldelse: En storslået nostalgifest med Friends: The Reunion

Total
7
Shares

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

You May Also Like